Bentley – luksusowe auta z duszą

By 30 maja 2016 Aktualności No Comments
Green Elegant Car

Marka Bentley to prawdziwa duma Wielkiej Brytanii. Założone w 1919 roku przez Waltera Bentley’a przedsiębiorstwo Bentley Motors Ltd. stworzyło maszyny, które do dziś powodują szybsze bicie serca koneserów samochodów sportowych i luksusowych.

Ambicją Waltera Owena Bentleya było stworzenie najlepszego na świecie auta wyścigowego. Mimo że stworzone auta zaspokajały tę ambicję, to nie przekładał się on niestety na sukces firmy.

W ten sposób w 1931 roku przedsiębiorstwo Bentleya przejął Rolls-Royce. Mimo finansowego upadku dawnej firmy i przejęcia jej przez nowych właścicieli Bentley pozostał na swoim miejscu i podjął współpracę z nowymi właścicielami. Pozostawał konstruktorem w firmie jeszcze do 1935 roku.

Największe sukcesy marka święciła po II wojnie światowej – pierwszy model wówczas wyprodukowany, słynny Bentley Mark VI, okazał się wielkim sukcesem. Należy pamiętać, że aż do lat 80. Bentley produkował swoje samochody w oparciu o zmodyfikowane podwozie Rolls-Royce’a.

Ciekawostką pozostaje fakt, że było to pierwsze brytyjskie auto z kierownicą po lewej stronie.

Wyścig o jakość

Dążenie do osiągania coraz większych prędkości doprowadziło markę Bentley do stworzenia coupe Bentley R Type. Do stworzenia samochodu użyto sześciocylindrowego silnika o pojemności 4,6 litra, a auto osiągało zawrotną wtedy prędkość 120 mil na godzinę (czyli prawie 200 km/h).

Ważną datą dla marki Bentley są lata 80. – u progu tej dekady firma zaprezentowała luksusowy samochód Bentley Mulsanne, zaś trzy lata później model zaopatrzony w napęd turbo. Samochód stał się niezwykle popularny w środowisku gwiazd.

Do dziś auto przyciąga ludzi ze świata show biznesu – Bentley to marka, na którą zdecydowali się m.in. Robert Downey Jr. czy Jennifer Lopez.

Nie trzeba być wcale celebrytą, by cieszyć się luksusem, jaki daje słynny brytyjski samochód – marzenie pasjonata, które się spełniło.

Leave a Reply

Your email address will not be published.