Z przestrzeni powietrznej na drogi: historia BMW w telegraficznym skrócie – część I

By 15 marca 2016 Aktualności No Comments
BMW E30

Niewiele jest firm, które mogą pochwalić się takimi osiągnięciami jak BMW. Niewiele jest też firm, których historia tak często napotykała się na liczne przeszkody i zmienne koleje losu. Koncern znany dziś na całym świecie jako BMW, zaczął swoją działalność w 1916 roku w Monachium, jako Bawarskie Zakłady Lotnicze S.A. – Bayerische Flugzeugwerke AG –BFW.

Założycielami byli: konstruktor samolotów, silników lotniczych i pasjonat lotnictwa Gustaw Otto oraz związany z branżą motoryzacyjną inżynier Karl Rapp.

Zmiana nazwy nastąpiła dopiero w roku następnym – wybór padł na Bayerische Motoren Werke (Bawarska Fabryka Silników), dziś znaną na całym świecie jako BMW.

Pamiątką po lotniczej przeszłości BMW pozostaje charakterystyczne logo, przedstawiające… krąg śmigła w barwach flagi Bawarii.

Początek: BMW 3/15

Na produkcję pierwszego samochodu wyprodukowanego przez BMW przyszło czekać aż do 1928 roku – słynny czterocylindrowy  BMW 3/15, będący licencjonowaną kopią angielskiego Austina Seven, zjechał z taśmy produkcyjnej w roku 1929.

Rok 1933 przyniósł kolejny przełom – BMW wypuszcza pierwszy samochód w całości powstały na własną rękę – BMW 303.

II wojna światowa odcisnęła piętno na BMW – firma straciła fabrykę w Eisenach, która wpadła w ręce Związku Radzieckiego, natomiast fabryka w Monachium została doszczętnie zniszczona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.