Jak dobrać szpachlę samochodową?

Szpachle samochodowe są produktami, które w dość prosty i szybki sposób pozwolą na zminimalizowanie widoczności drobnych wgnieceń, które powstały na karoserii samochodu. Niemniej jednak, efektywność przeprowadzanych napraw zależy przede wszystkim od odpowiedniego doboru szpachli. Tak więc jaką ją wybrać?

Rodzaje szpachli samochodowej

Na rynku obecnie możemy znaleźć następujące rodzaje szpachli samochodowej:

  • szpachla uniwersalna- to rodzaj podstawowy, charakteryzujący się dobrą przyczepnością. Polecana jest ona do drobnych napraw powłoki lakierniczej.
  • szpachla z włóknem szklanym- to szpachla o niskiej kurczliwości, która zapewnia niezwykle trwałą i odporną powierzchnię. Idealnie sprawdzi się podczas renowacji elementów skorodowanych oraz spawanych.
  • szpachla z dodatkiem płynu aluminiowego- jest to szpachla samochodowa o wysokim stopniu elastyczności, a jednocześnie zachowuje ona ogromną odporność mechaniczną. Idealnie nadaje się do naprawy maski i komory silnika, gdyż jest odporna wysokie temperatury.
  • szpachla do elementów z tworzyw sztucznych- to rodzaj szpachli przeznaczonej głównie do wypełniania rys oraz zadrapań na zderzakach. Można stosować ją głównie od napraw plastikowych elementów samochodów.
  • szpachla wykończeniowa- to szpachla pozwalająca na uzyskanie perfekcyjnie gładkiej powierzchni, z tego też względu wykorzystuje się ją jako warstwę ostateczną, kładzioną na inne rodzaje szpachli.

Szpachla dwuskładnikowa czy gotowa?

Warto również zwrócić uwagę na szpachlę dwuskładnikową i gotową. Pierwsza z nich zwykle składa się z puszki z masą szpachlową oraz utwardzaczem. Oba produkty należy zmieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach.

Zwykle polecana jest ona do profesjonalnych napraw, gdyż pozwala uzyskać powłokę zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Gotowa szpachla jest już produktem zmieszanym i gotowym do użycia po otwarciu. Poleca się ją głównie amatorom, którzy chcą pozbyć się drobnych zadrapań czy wgnieceń na karoserii pojazdu. Niemniej jednak bardzo ciężko ją kontrolować.